top of page
konditerem

Útmutató az edzések elkezdéséhez és újrakezdéséhez

Hogyan kezdjem?  Honnan folytassam? 


15 ötlet a kezdeti lelkesedés lehető leghatékonyabb fejlődésre fordításáért, a sérülés kockázatának csökkentéséért és célok eléréséért.

Egész évben alkalmazható módszerek.

 I. kerület edzés, konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv

Mérd fel hol tartasz jelenleg. A kiindulási állapotod pontos meghatározása segít majd a célok eléréséhez vezető út kijelölésében. Rögzíts körméreteket, dokumentáld a kezdeti terhelési összetevőket, így a későbbiekben visszaméréssel ellenőrizni tudod a fejlődést.

Az első 2-3 hét szóljon a visszaszokásról, az alapok felevenítéséről. Huzamosabb kihagyás után az izmok, ízületek, kardiovaszkuláris rendszer és az idegrendszer is elszokik a nagyobb igénybevételtől, add meg “nekik” az időt az adaptációra.

konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv
 edzésterv, kezdő edzésterv

Az első hetekben a gyakorlatok megtanulásán és szabályos végzésének gyakorlásán legyen a hangsúly, ne a terhelés mértékén. Az irreálisan nagy terheléstől csak 1 rosszabb dolog van; ha mindezt rossz mozgásmintával teszed. 

Minden edzés előtt végezz alapos bemelegítést. Lassú mozdulatokkal, teljes mozgástartományt használva mozgasd át alaposan az izmokat, ízületeket és ne feledkezz el a keringésfokozásról sem.
A nyújtás és mobilizáció is váljon rutinná már a kezdetekkor.

Személyi edzés, személyi edző, edző, I. kerület edzés, konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv
kezdő edzésterv

Inkább végezz több ismétlést alacsonyabb ellenállással, mint kevesebb ismétlést nagyobb ellenállással.
A megfelelő mozgásminta megtanulása vagy felelevenítése és megtartása legyen a cél.

A kezdeti időszakban inkább végezz teljes testet átmozgató edzéseket osztott edzésterv helyett. Fokozatosan emeld az terhelést, illetve intenzitást.

Személyi edzés, személyi edző, edző, I. kerület edzés, konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv
helyes guggolás

Használd a gyakorlatok progresszióit / regresszióit (könnyítés / nehezítés). Akkor lépj a következő szintre, ha annak megfelelően előkészített alapjai vannak.

Figyelj a megfelelő regenerációra időben és minőségében is. A szervezet (megszokottnál) nagyobb igénybevétel esetén több pihenőt igényel. 
Túledzés esetén a sérülés kockázata nő, a
teljesítmény / terhelhetőség csökken.

túledzés regeneráció
mozgáskultúra

Ne akarj mindent azonnal. Annál nincs rosszabb, mint mindent össze-vissza csinálni a gyors eredmények reményében, emiatt teljesen rendszerezetlenné téve az edzéseket. 
Ha elkezdted a munkát, adj időt annak beérésére is! Haladj lépésről-lépésre.

Ne kezdj bele mindenbe. Legyen rendszer az edzések felépítésében és fegyelem a rendszer megtartásában. A már említett kezdés előtti állapotfelmérés és részcélok kitűzése segíthetnek meghatározni az elkövetkezendő időszak teendőit, ezzel tudatosan, rendszerbe foglalva a haladást.

edzés állapotfelmérés
bolgár guggolás variációk

Ne végezz max erőt fejlesztő gyakorlatokat ebben az időszakban. Ne tesztelj 1 ismétléses maxokat, ennek könnyen sérülés lehet a vége! Max erő tesztelgetés helyett legyen fókusz a kivitelezésen.

Ne csinálj presztízs kérdést az edzésekből. Végezz inkább RPE skála szerinti 7-es terhelést (nagyvonalakban ez annyit jelent, hogy úgy válaszd meg a terhelést, hogy az utolsó ismétlésnél úgy érezd, hogy még további 3 szabályos ismétlés ment volna).

 egészséges életmód mobilizáció core edzés prevenció kettlebell trx
trx

Ne görcsölj azon, hogy jelenleg nem tartasz a korábbi szinteden. Gondolj arra, hogy most fekteted le azokat az alapokat, amelyekre építkezve a korábbi eredményeidet hamarosan túl fogod teljesíteni!

Nem kell bizonyítanod senkinek és ne határozza meg a fejlődésed megítélését más emberek teljesítménye, gondolatai, vagy kritikája. A fejetlenségnél fontosabb az egészséged és a hosszútávú célod!

Személyi edzés, személyi edző, edző, I. kerület edzés, konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv, egészséges életmód, erőfejlesztés, mobilizáció, erősítés, mobilizáció, core edzés
dailyfitness

Ha úgy érzed, hogy nem tudod hogyan kezd el, vagy elakadtál, akkor edzői gyakorlatommal és több évtizedes sport-múltam tapasztalataival segítségedre leszek a  céljaid eléréséhez vezető út kijelölésében és az azt követő folyamatokban.
Keress bátran az
elérhetőségeim bármelyikén.

+1

 Segìts kezdő / újrakezdő ismerőseidnek az első lépésekben és oszd meg velük ezt a blog-postot.

Személyi edzés, személyi edző, edző, I. kerület edzés, konditerem, edzésterv, kezdő edzésterv, egészséges életmód, erőfejlesztés, mobilizáció, erősítés, mobilizáció, core edzés

Keresőcímkék: edzésterv, konditermi edzés, kezdő edzésterv, edzéstipp, erőfejlesztés, prevenció

A blogpostban felhasznált képek AI generáltak!

bottom of page